Veľká noc s Maticou

MO MS v Ivanke pri Dunaji tento rok prvý krát  usporiadal pre deti a dospelých akciu s názvom Veľká noc s Maticou. Jej  cieľom bolo pripomenúť si tradičné zvyky spojené s Veľkou nocou a tiež prezentácia paličkovanej čipky pri príležitosti 1.výročia založenia Ivanskej paličkovanej čipky.

V sobotu 8.4. popoludní sa zišli  ivanskí matičiari v informačnom centre a netrpezlivo čakali na návštevníkov s obavou, či vôbec niekto príde…

Pripravený program bol bohatý a všetko bolo pripravené na:  pletenie korbáčov, robenie píšťalok, farbenie veľkonočných vajíčok…  Ako prekvapenie pre hostí akcie bola kobylka Julinka s vozom na vozenie okolo parku.

… a prišli … rodičia s deťmi alebo len dospelí a všetci si užívali sobotné popoludnie zábavou, ktorá sa koná len raz do roka. Všetci návštevníci si so sebou domov odniesli svoje výrobky, či už to boli korbáče, píšťalky alebo farebné vajíčka.

Predsedkyňa  MO MS pani Marianičová si obliekla tradičný odev z prvej polovice 20.storočia a so svojim manželom pripomenuli všetkým zúčastneným, ako prebiehala šibačka v minulosti: gazdiná v bohatej sukni a s košíkom plným dobrôt (slaninka, chlieb a slivovička) a koledník s korbáčom a pripravenou básničkou.

Ti, ktorí sa nemohli zúčastniť, nemusia byť smutní, pretože v priebehu popoludnia nás napadali ďalšie a ďalšie myšlienky aké zvyky si pripomenúť a v budúcom rolu radi akciu zopakujeme a program pre Vás a aj pre nás rozšírime J.

Pán Blubla natočil krásne video, ktoré je na stránkach našej obce, kde si môžete akciu pripomenúť.

Komentáre

komentárov